
Tio månade gamla Rolly vilar i nyspånad rundbågehall bakom sin nya morsa Zeniya (enl. Zeniya, Rolly är rätt OK med det).
Föl och unghästar är verkligen ingen exakt vetenskap. Inför en session har man inte riktigt någon koll på hur det kommer att gå, särskilt som de yngsta har olika personligheter, och de inte vet vad som förväntas av dem. Det mesta är nytt, en del gör som man trodde medan andra går helt egna vägar.
Så blev det i tisdags. Då hade vi planerat rätt noga, om än inte tillräckligt visade det sig, för att leda upp Cetzima, Sasjenka, Rolly och Cizmet hela vägen från stonas vinterhage till stallet. Det som förberedelse för veterinärbesök till helgen när Cizmets sår skulle ses över av behandlande veterinär, och lillasyster Sasjenka skulle få första vaccination mot stelkramp. Att Rolly skulle med var bara välbehövlig träning.
De två yngsta bestämde sig för att stanna kvar med Zeniya, Qarenina och Zayats, och gick omöjligt att övertala för dagen, så vi ledde hem bara två ston; Cizmet och Cetzima. Första gången halvårsgamla Sasjenka var utan sin mamma, men varken hon eller mamman brydde sig nämnvärt. Inte alls faktiskt. Hur gör vi nu då? funderade vi när vi enkelt tagit mor och dotter från flocken. Äh, vi leder hem dem, vi ser väl hur det går.

Sasjenka, knappt 6,5 månader gammal. Bild från 10 november, den träningssessionen gick som jag tänkt.
Det gick helt ypperligt. De bägge uppförde sig mycket bra, och verkade uppskatta att få komma in från blåsvädret till torr box med egen mat. Den som var mest upprörd tror jag var Gasper i hagen mittemot, som tydligen kan räkna och saknade två ston i flocken. De två yngsta höll sig mest med de tre vuxna, men busade lite också. Det blev mest upprörda känslor när vi kom tillbaka med de två, då först var det som att de kom på vad som skett.

Cizmet trivdes bra i sin box och blev mest irriterad när vi skulle gå tillbaka sen. Ut i blåsten igen?

Hon följde snällt med ändå, Cizmet är väldigt trevlig att hålla på med.

Det är viktigt att se sig omkring.
Vind i manen, och inte bara där kan jag lova.
På lördag morgon hade vi utvecklat vår plan och gjorde helt annorlunda, och vi fick med oss alla fyra upp på gården och in i stallet. Sasjenka och Rolly gick lösa för enkelhetens skull. De tre som lämnades kvar blev upprörda, även Gasper, men de vi helt planenligt fick med oss skötte sig, och det var ju viktigast. Veterinärbesöket gick också bra, i stallet var det lugnt och harmoniskt hela förmiddagen, och känslorna lugnade sig i hagen med. De orkade väl inte med tanke på att det var hemskt väder med hårda vindar och regn på tvären. Med det i åtanke får de yngsta extra guldstjärnor för gott uppförande både till stallet och även hela vägen tillbaka till hagen vid lunchtid.
Avslutar med bilder på småkillarna som växer så det knakar:

Ilieff, född 27 juni.

Sandor, född 22 juli.
2020-11-22 15:46