
På våran gata, långt utanför sta'n
Jag vet inte om det syns, men hela grusvägen är täckt av ett islager. Ett jäkligt halkigt islager kan tilläggas. Mina vädersidor hävdade bestämt att det inte regnade i går kväll, men lik f*rb*nn*t föll det ned något blött från himlen som med en temperatur strax under nollan täckte hela världen med ett tjockt lager is.

Notera till den isiga stigen ned till insläppet i hagen
Gårdsplan, ridplan, lägdan, Vinterängen.. det är isfläckar överallt vilket gör tillvaron väl spännande. Hästarna är säkra på sina hovar och tar det lugnt, så jag är inte orolig för dem. Själv har jag mina Icebugs, men morgonpromenaden var ändå inget nöje. Den kortades ned avsevärt, och till och med Izor betedde sig stundvis som Bambi på den hala vägen.

Lägg här märke till varningsskylten vid det lilla torpet. Den varnar för flera, skarpa kurvor
Solen lyser idag, men den orkar inte så högt upp på himlen såhär års, och det blåser en bitande, iskall vind, så jag är tveksam till att någonting tinar bort idag. Det innebär att morgondagens inplanerade cykeltur till Gideå nog tas på andra sidan Gissjön, på asfalt. Men jag har inte så höga krav på nöjen nu för tiden; Spänning och motion, samt den nöjda känslan när man kommer hem igen. Jag antar utmaningen och hoppas att det inte blåser allt för mycket.

Jag kunde inte hålla mig längre, nu lyser adventsstjärnan i selkammaren, och jag har satt upp belysningen på utegranen, men inte tänt den (än). Har tagit fram julgardinerna, så de är redo att strykas och hängas upp, vilket jag tänkte mig göra på fredag, då det ska vara riktigt busväder. Fulväder kan vara riktigt mysigt, när man är inne i värmen och pysslar. Hästarna har sitt vindskydd, samt naturliga skydd i skogen, men brukar föredra att uppleva fulväder på nära håll, ute på lägdan.
De ska få extra hö på fredag, så de inte saknar någonting. Sedan får de väl hålla till där de vill, jag kan ju inte tvinga dem att vara inne.

2011-11-23 11:20 | 4 kommentarer