Söndag

 

Ännu en produktiv helg går mot sitt slut och mycket handlar om att förbereda för Zayats avvänjning (vilket är aningens mer bekymmersamt än vanligt pga all snö och dess konsekvenser). Emellanåt får grabbarna gå i Undantagshagen för att trampa ned inför att Zenit och Tova ska gå där, men i går hade vi dålig timing. Vår granne gick på skogspromenad med snöskor på, alldeles utanför hagen uppe i skogen. Grabbarna förstod inte vad det var som levde om, de såg inte att det var en människa, så till slut hade de jagat upp sig så de sprang genom stängslet.

Vi hade inget val än att sätta tillbaka dem i hagen, laga grinden och vakta de bägge in-och utgångarna tills skogspromenaden var över och lugnet åter lagt sig. Pavel och Mistjev var riktigt skärrade och jagade upp varandra, Ruslan brydde sig inte så mycket men sprang med de andra ändå. När allt lugnat ned sig hade de i och för sig trampat ned mer än vad de skulle gjort under flera timmar, men de var rejält svettiga.

När allt var frid och fröjd igen fick de gå och äta klart höet de glömde i kalabaliken och sedan fick de gå hem till sin vanliga hage där de rullade och rullade i snön innan de somnade av utmattning. Men de blev knappast avskräckta, för när vi passerade hagen på söndagen med grimmor i händerna kom de springandes i förväntan. Det serveras nämligen extra god mat i Undantagshagen så de ville säkert gå dit igen, men vi hade annat att göra så de får vänta.

Bland annat så tog vi in Fiona och Zeniya. Vi har ett bekymmer på vintern med stoflocken, och det är att de tre yngsta inte riktigt har helt och hållet respekt för stängslen. Och vem kan klandra dem? Det är svårt att få ut någon vidare effekt på trådarna, och all snö gör stängslen jättelåga, så vi tränar på att splittra flocken för tanken är att just Fiona och Zeniya ska introduceras till Zayats först. Galina blir också väldigt upprörd när vi delat upp hennes flock och det händer att hon jagar upp Beroza och Elisjka. De brukar dock tröttna på hennes beteende så då står Galina själv och gnäggar högt istället. Fast hon vet att de andra inte är borta för alltid. 

 

42866F4D-C5E1-4D99-A22B-0C82D8EFEFFD

Grimaserar nästan alltid på kort, precis som matte, men vi är bra på andra saker medan andra blir bra på bild.

 

Fiona är så trevlig att hantera och vara med, och hon är van att stå i box, så hon är ett väldigt bra föredöme för Zeniya, som förvisso gillar att stå i box men saknar vana. När de två står inne är det så fridfullt, det är nästan terapeutiskt att vara i stallet med dem. Hade det varit tvärt om, att Galina, Beroza och Elisjka stod inne istället hade det inte varit fullt lika harmoniskt så länge så vi känner att det är en bra lösning. Tids nog ska Zayats gå med alla stona, men vi kan inte introducera alla fem på en enda gång. Tova är dräktig och snön är djup. 

 

7B87F9F8-E689-4E46-AA25-602E5CED374C

 

Zeniya är alltid vacker på bild, men det gäller ju att hon inte försöker kramas medan man tar kort..

 

F7AC8CC2-6852-4BD5-A62B-EF432C83F8F3

 

Idag fick Fiona hovvård och Zeniya fick lite pyssel, omvårdnad och även träning. Hon är så vanvettigt rädd för främlingar så jag har ingen större förhoppning om att kunna visa henne i augusti, åtminstone inte en godkänd visning med alla mätningar, men vi förbereder henne likväl då vi två inte har några problem med att hantera henne, så hon fick prova lite utrustning i boxen. 

Nu på aftonen känner vi oss nöjda, som vi brukar på söndagarna. Efter utförda hästjobb gick jag och Miko på sedvanlig långpromenad medan Stefan styrde upp det sista med vatten, pappersjobb och annat för nu väntar den vanliga vardagen när jag till och med torsdag kväll har ensamt ansvar över gården och dess innevånare. 

 

Besökare idag: 0
Denna månad: 450
Totalt: 269479
tisdag
26
september
Enar, Einar

2023
Vecka 39
«januari 2018»
tiontofr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Senaste inlägg
Reflextider
Vem var Tsubotai?
Lastträning
Vi hade i alla fall tur med vädret
Nytt liv
Arbetsam semestervecka
Regntunga skyar
Första fölet efter två egna uppfödningar
Vaccinationer och bildbombning
Dela stoflocken

Senast kommenterade
Vem var Tsubotai?
Lastträning
Vi hade i alla fall tur med vädret
Nytt liv
#minhästsbästa
Ilieff är bokad
Fiona
Höstregn och hästflytt
Öppna landskap
Javelin

Arkiv
2023
2022
2021
2020
2019
2018
  •    December
  •    November
  •    Oktober
  •    September
  •    Augusti
  •    Juli
  •    Juni
  •    Maj
  •    April
  •    Mars
  •    Februari
  •    Januari
  • 2017
    2016
    2015
    2014
    2013
    2012
    2011