
Med tio dagar kvar till Halvsnödagen vräker det ner ännu mer snö! Vi hinner knappt få undan snön som vräkte ned tidigare, och har stora problem med vart vi ska förvara all snö innan den smälter bort i april-maj. En tid som känns mycket avlägsen just nu, och läget är ganska förtvivlat. Snöröjning plus alla vanliga jobb, vilka är fler än en vanlig vinter med fler hagar att se över, och stressen har börjat påverka mig mer än jag vill. Bra att inse fakta så jag kan se till mig själv lite mer, och det märks trots allt att dagsljuset varar allt längre, över en timme nu än på midvintern, snart en och en halv.
Halvsnödagen lärde jag mig att ta på allvar för fem år sedan. Den infaller 25 januari, och då ska hälften av vinterns nederbörd ha fallit och man ska räkna med lika mycket till. Det skrattade jag åt 2018, för det skulle aldrig kunna komma lika mycket snö till. Men se, det kunde det visst! Stängslen snöade över, och sedan när våren helt plötsligt anlände i mitten av april och var ovanligt varm rev snön med sig mängder av isolatorer från alla långa km med stängsel. Massor av extrajobb den våren, plus ett moderlöst föl som behövde mycket omsorg och omsyn.

Detaljstudie av översnöad stängselstolpe i Hemmahagen slutet av februari 2018.
Sedan dess har jag varit beredd på det värsta den 25 januri och därefter. Vintern -18 efterföljdes av en hemsk sommar, det regnade en gång efter 18 april, och det råkade vara på midsommar, så då klagade folk. Sen var det väl torka tills i september om jag inte minns fel. Jag tror inte det blir riktigt så illa i år, eftersom det var så milt runt årsskiftet, för då brukar våren bli både sen och kall här. Det återstår att se, och det återstår också att se hur mycket mer snö som inte har ramlat ner ännu. Ett faktum är att jag är mer än less på det som redan kommit, hur ljust och fint det ändå är.
Ja, vi lever i ett julkort nu, och inne står julen kvar eftersom det inte finns tid eller lust att städa undan. Granen åkte förvisso ut redan innan trettonhelgen, till stor sorg för mig. Julgransfoten, en kraftig pjäs som håller fast trädet med en vajer, gick sönder och läckte ut allt vatten, så fina julträdet kläddes av och blev hästleksak. Tomtar och bockar brukar packas undan till tjugondedagen, men adventsbelysning och annat behåller vi tills Kyndelsmäss, vilket är helt i sin ordning vad jag förstått, så någon större skillnad är det inte. Till påsk har jag nog hunnit ta bort adventspyntet hoppas jag.

Mistjev är tacksam att fota i snön. Oftast blir han en svart plump på kort, men med snötäcke på blir han effektfull.


Öronens toppar rymdes inte i bild, men jag gillar Mistjevs uppsyn här. Min egna, fina basjkir som är som stöpt för ett liv i snö, hur mycket som än trillar ner.
2023-01-15 15:46