
Som spritsad grädde..
05:30 minns jag inte vad jag drömde, men i drömmen känner jag plötsligt konvultioner och hör ett kraftigt ulkande. Vid det andra ulkandet inser jag att jag har en stor, sjuk hund någonstans i sängen, och jag är inte städsugen. Halvvaken tar jag tag i Izor och försöker fösa honom ur sängen, trasslar in mig i täcket och ramlar pladask ned på det kalla golvet. Då vaknade jag på riktigt. Izor tog sig ned på något sätt och kräktes på parkettgolvet, bakom sin fåtölj istället för i sängen.
Ja, så började min dag, och efter en sådan start är det liksom bäddat för att det bara kan bli bättre. Ute hade det fallit snö, som jag skottade bort medan husse rastade vovvarna. Efter frukost tog vi oss lite sovmorgon innan vi tog tag med dagens bestyr. Kändes som att vi förtjänade det med ett sådant uppvaknande.
Efter lunch tog vi på skidorna och stavade oss ut i skogen. En skog som såg ut som ett sagolikt vinterlandskap, och vi svischade fram i kopparglittrade pudersnö. Helt underbart trots att vinden bet i kinderna. Vi mötte ett par skidåkare till i snön, och en överlycklig Berner Sennenkille.
Samtidigt som solen sjönk på himlen steg månen högt upp i det blå:

***
Till slut vill jag delge mig av mina funderingar kring fyrverkerier.
Fyrverkerier kan vara oerhört vackert. Vi har alltid fascinerats av eld och pyroteknik, och visst är det väl varje svensks rätt att köpa en påse raketer till nyårsfirandet? Ärligt talat, finns det någon som finner någon glädje över en fyrverkeritårta för 399 kronor? Är det vackert? Jag tycker inte det. Det är dessutom farliga saker som vi handskas med, ofta på fyllan.
Jag är ärligt talat inte så insatt i det, men är det åtminstone inte åldersgräns på smällare och eldpjäser? Att köpa tre paket smällare i olika valörer, en tårta, en liten påse blandade raketer och en bomb är som att sälja starkcider på Systembolaget med Bamsemotiv på och hävda att de endast är för vuxna användare.
Våra hundar är skottfasta, de lider inte, och dessutom är vi så välsingnade från galenskaperna där vi bor, så det skjuts oftast bara lite runt tolvslaget. Då står vi ute i Vinterhagen med hinkar fulla av frukt och grönt som vi slänger ut till hästarna medan vi ser fyrverkerierna på håll. Tova, som är närmast att föla är jag mest orolig för, men hon har stått som ett ljus när de skjutit kajor på andra sidan älven, så jag tror det går bra. Men jag har vänner som har hundar och hästar som blir helt skräckslagna pga raketerna, och många bor på ställen där det skjuts från Lucia och framåt!
Ni som har råd att elda upp era pengar på dessa irriterande idiotier, skänk de pengarna/samma summa pengar till välgörande ändamål, och sök åtminstone tillstånd för att skjuta upp rakter, klockan tolv på nyårsnatten! Tillgängligheten, respektlösheten och idiotanvändandet kan mycket väl skapa ett totalförbud. Något som jag i dagsläget välkomnar, för skadeverkningarna överskuggar de (få) vackra, gnistrande eldarna som lyser upp i natten och välkomnar det nya året.
Jag vet inte om detta hjälper, men jag gör hellre någonting än ingenting. Tänker du som jag så skriv gärna under denna lista (texten är en länk), så kanske det blir stopp på galenskaperna innan du, personligen drabbas av pyroteknikrelaterad tragedi.
Jag önskar alla ett riktigt Gott Slut på 2011 och att ni får fira trevligt i morgon utan olyckor, och utan att behöva lida med skräckslagna djur. UFO-ballonger är också vackert, man kan knyta fast en önskan inför 2012 i den och sända ut lyktan i Universum.
Tack för att du tog dig tid att läsa.

2011-12-30 16:15 | 1 kommentarer