
Tangaur verkar tänka: "Vilken tur att jag inte hängt in vinteroverallen i garderoben."
Här var det riktig vårdagjämning redan för två dagar sedan, men kalenderns jämning sker i år den 20 mars, och det firar Moder Natur med att låta yrsnön dra in över nejden. Ett tag funderade jag på att skotta, men insåg att det inte var lönt.

Maronya ser ut att nyligen varit i närkontakt med snön,,,
Kontrasten till senaste tidens vårväder var stor, men jag gillar snö i mars. Det blir så ljust och rent då
Hästarna yrde runt i samma virvlande fart som snön, så med mobilen var det inte så lätt, men jag fick till några kort på mina ystra snöhästar.

,,,troligtvis för att hon busat med Gagarin.

Adilliya försöker vara stor dam och hålla ordning på småttingarna, men hon tackar inte nej till att busa runt hon med.

Extrem close up. Mistjev var väldigt mån om att vara Mycket Nära Matte i dag.
Mistjev med sin långa man och täta päls verkar som ett kardborreband på snön. När jag utfodrade några timmar senare var manen full av snö, och istappar täckte sidorna. Han såg verkligen ut att vara Kung Bores dragare då.

Innan den totala nedisningen
Det återstår att se hur länge vintern varar, redan i natt övergår snön i regn. Visst uppskattar även jag en tidig vår, bara den är kort och kärnfull, men för mig räcker det att den kommer i april.
2014-03-20 19:18 | 0 kommentarer