
Första gången med föraren baktill
Det är roligt med unghästträning, man behöver inte nöta på utan bäst fungerar korta pass, och med Gasper så introducerar jag honom för olika nya situationer som jag slutligen kombinerar. Småsakerna klarar jag och Gasper själv på veckorna, och kombinationerna tar vi när jag har hjälp av maken. Det är bra att vara fler ibland, inte minst för att iaktta den unga hästens reaktioner inför nyheter.

Några gånger nu har Gasper fått göra ledövningar och annat han är van och bekväm med iförd en enkel bröstsele, och på lördagen var det så dags för att prova tömkörning för första gången. En anledning till att jag gärna vill prova tömkörning är att Gasper ska förstå att han kan bli "styrd" från olika håll.
Han är som jag tidigare beskrivit mycket enkel att leda i skritt och trav då han gärna följer bakom en, men jag har problem med att få honom att gå framåt med mig bredvid (vilket man gör när man visar hästar). Nu vill jag prova att tömköra för att utveckla det till longering och att jag kan gå framåt för att styra honom från sidan. Jag tacklar problemet från ett annat håll istället för att nöta på. Sedan är tömkörning ett väldigt trevligt sätt att göra roliga saker från marken, det är bara fantasin som sätter gränserna.

I strålande sol på lördagsförmiddagen kombinerade vi så huvudlag, sele och tömmar för första gången och sedan fick husse börja leda Gasper med mig i tömmarna bakom. Efter en stund knäppte Stefan lös ledrepet och jag skulle leda min häst bakifrån. Som väntat följde han sin husse först, men snart så körde jag honom själv fram och tillbaka nere på lägdan i solen. Jag var så glad och stolt så jag sken ikapp med solen där vi gick.
När vi var klara för dagen lade jag upp tömmarna på däckeln och lät Gasper stå och vila lite i solen innan jag tog av utrustningen. Han stod så fint parkerad så jag lägger upp hela tre bilder av vår fina hingst i samma avslappnade position


Finaste bilden sist:

På söndagen tog vi in Gasper i boxen och gjorde sedan iordning honom på gången i porten. Borstade, tränsade- och selade på, och sedan "körde" jag honom med husse som ledare ute på gården inför jublande publik (främst Helga och Firma) och sedan mellan grabbhagen och stora flockens hage till insläppet vi har längst ned. Trots ivriga hejarop från stora flocken behöll Gasper koncentrationen och det var ju bra då det under natten kommit snö på den fläckvisa isen och backen är ganska brant.
Långt nere i backen klev husse på en isfläck och föll handlöst. Gasper var väldigt försiktig, halkade lite han med och åkte kana på hovarna men var så noga med avståndet och att se var jag var någonstans. Vi selade av utanför hagen och Gasper gäspade stort om och om igen som han gör när vi är klara. Efter att grimman knutits loss inne i hagen stod han en stund för lite mys och först när vi gått ur hagen spännde han upp sig och travade iväg med fjädrande steg för att på nära håll tala om för sina halvbröder att han var hemma igen.

2015-03-21 17:57