Insnöad

 

73F13E15-E9A8-4DEA-B246-031CEEB13D47

Ena grinden in till Zenits hage, lördag förmiddag.

 

 

Inför förra snövädret, måndag kväll- tisdag morgon, utgick gul varning för snöfall. Samtidigt meddelade SMHI att det rörde sig om lite drygt en decimeter snö, och givetvis varnar man inte för så små mängder. Det kom mer än så, men hanterbart. Det var internationella pi-dagen i tisdags, det kanske var meningen att man skulle ta snömängden gånger pi? 

Fredag eftermiddag var det dags igen, men nu utgick gul varning för kuling till havs. Ingen särskild avisering vad gäller snön. När det var dags för kvällsutfodring i fredags kom jag inte ens ut i Odessas och Qareninas hage, så de fick middag i vindskyddet. Alla deras stigar hade drevat igen, jag kom ingenstans med min hösäck, och maten hade ju blåst bort ändå utan chans att jaga ifatt den. Det var illa i de andra hagarna också, och vägarna till hagarna hade börjat dreva igen.

Lördag morgon hade det drevat så mycket snö, att vägen till de nedersta hagarna bitvis helt fyllts med snö. Det syntes inte ens att det någonsin varit skottat i vinter! Som tur är, har vi en pulkaväg bredvid stigen, där vi drar ut hösäckar på en stor, egentillverkad pulka, och den höll bra att gå på, och frakta foder. Vilket jag gjorde medan Stefan drog igång snöslungan. 

Det mesta av de fina vägarna som kördes upp med traktor tidigare i år i Hemmahagen, där Gaspers flock går var borta. De fick hålla sig i ett hörn av hagen, med det ena av två vindskydd som klarat sig från snödrev. Vi beslöt att ta in flocken på söndag, och ånyo skotta upp vägar för utfodring och att ens kunna röra sig. Vilket inte minst lilla Tjasmin är i behov av. Hos Zenit fick jag skotta mig in för att kunna ge frukost tidigt på morgonen, nästan hela grinden var fylld av snö.

 

 

7C2CE15B-BAF0-4A96-8FC5-6B74DA50DF11

Javelin hjälper husse att skotta fram värmetunnan. Gröna pilen visar på en vit plaststolpe, den är 180 cm hög. Då den är trädd över en kort trästolpe är hela stolpen alltså ovan jord, så 180 cm hög, på pricken. 

 

Francesca, Tjasmin och Gasper var glada och nöjda över att få komma in och tillbringa söndagsförmiddagen i stallet. Ju nöjdare de är, desto tystare är det i stallet, även när man ständigt har ärenden in dit, och de verkade väldigt förnöjda och hade inte bråttom ut heller. Men det var bara för att de inte visste vad som väntade. 

 

44DB160B-6C99-42C8-9259-65C27C232982

Gasper lämnar en höhög bakom sig för att utforska de nygamla vägarna i hagen.

 

BE434F1B-EE15-4265-86B3-415FEB09CE21

Tjasmin blev så glad att få göra av med massor av uppdämt spring i benen, och rejsade runt för fullt! Men till eftermiddagshöet tog hon sig tid att äta också. 


Inledningen av v12 blir varm, plusgrader dygnet runt och sol om dagarna, så jag hoppas den nya snön försvinner fort. Och nu känns det som att det kommit lika mycket som innan 25 januari så jag håller tummarna för att vi slipper fler snöväder den här säsongen. Till helgen utlovas vårvinter med kalla nätter och soliga dagar. Att svalorna anländer om drygt en månad känns overkligt just nu. 

 


 
 
:) ;) :D :( :O :P :| :S     

 
Besökare idag: 34
Denna månad: 584
Totalt: 266255
måndag
29
maj
Annandag pingst
Yvonne, Jeanette

2023
Vecka 22
«maj 2023»
tiontofr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Senaste inlägg
Förberedelser för avvänjning
Åtta viktiga regler för vårmockning
Lastträning
Svalor
Som bekant
Valborg
Vårstängsel
Underminerat
Lyckopiller
Zayats är till salu

Senast kommenterade
Ilieff är bokad
Fiona
Höstregn och hästflytt
Öppna landskap
Javelin
Helsyster
Joline
Dags för tillvänjning
Efter snö kommer sol
Julaftonsritt

Arkiv
2023
  •    Maj
  •    April
  •    Mars
  •    Februari
  •    Januari
  • 2022
    2021
    2020
    2019
    2018
    2017
    2016
    2015
    2014
    2013
    2012
    2011